סופר סת"ם

סופר סת"ם

היהדות היא דת מיוחדת אשר נבדלת במובנים רבים מכל דת אחרת, גדולה וקטנה שקיימת בעולם, כאשר ליהודי יש הרבה מאוד מצוות שאותן צריכים לקיים ועבור כל אחד מן הטקסים המיוחדים הללו יש גם תשמישי קדושה שכוללים כיפה, ציציות, טלית, תפילין וספרי קודש. את ספרי הקודש בחלקם ניתן להדפיס כמו במקרה של ספר תפילה אישי, אבל במקרה של כתבים שמשמשים עבור מזוזה, תפילין וספר הקודש שחבוי לו בהיכל בית הכנסת, כאן כבר נדרשת הכנה כפי שנעשתה כל הזמן, ועדיין מתקיימת עד עכשיו בכתיבה פרטנית על ידי אדם המיומן לכך.

צרו קשר עם סופר סת"ם עוד היום! ניתן להשאיר פרטים בטופס או לחייג: 052-9095449

לא סופרים סתם

כולם מכירים את העבודה של סופרים בארץ ומסביב לעולם כאשר ישנם סופרים מוכרים פחות וישנם סופרים שרק משתוקקים להגיע אל רמת הכרה הרבה יותר גבוהה. יש סופרים שלהם ישנן יצירות ששורדת את מבחני הזמן ועדיין נותרות בתור כאלה שמלמדים בבתי ספר ומציגים בהצגה, וישנן סופרים מסוג אחר לגמרי, כאלה שלגמרי אינם כותבים את היצירה שלהם עצמם, כי אם כותבים את אותם הדברים פעם אחר פעם ביצירות שמכירים יהודים בתור כתבי קוש שאותם קוראים בשעה של התפילה. אז מה בדיוק עושים אותם סופרים, ולמה בכלל וראים להם סופר סתם? הכל נעוץ בגרשיים שמחביאות את צירוף המילים שממנו השם שלהם נכתב.

החשיבות של סופרי סתם

סופרי סת"ם הם האנשים אשר אמונים על עבודה מאוד חשובה. הם אלה אשר יושבים על מנת לכתוב את ספרי התורה, את התפילין, את המזוזות ואת המגילות על גבי קלף עם קולמוס נוצה ודיו מיוחדת, והכל בכתב דפוס מיוחד. סופרי הסתם הם אנשים אשר בעלי יראת שמיים ברמה מאוד גבוהה, והם לומדים את העבודה הזו שלהם אשר מחייבת אותם להיות מאוד קפדניים בצורה סיזיפית כמעט לגבי העבודה של הכתיבה עם כוונה טהורה. זו לא עבודה שאותה יכול לבצע כל אדם, אלא רק כזה שלמד את המיומנות הזו מסופר סת"ם וותיק ומנוסה וקיבל גם את ההסמכה הנדרשת למען הסר כל חשש מהכניסה של אדם לא ראוי לכזו פעולה קדושה.

ניגשים לביצוע של רכישה

השעה שבה רוצים לרכוש ספר תורה עבור בית הכנסת על שם אדם קרוב ואהוב או לקנות תפילין ראשון עבור ילד מתוק שהגיע במזל טוב אל גיל המצוות וצריך כעת לפעול לפי כל ציוויי הדת היא שעה מרגשת במיוחד, אך גם כזו שמביאה אל שאלה מאוד חשובה לגבי המקום והאדם שממנו יכולים לבצע את ההזמנה. לא רבים יודעים כי את המוצר המוגמר יכולים לקבל בצורה מוכנה מראש אשר קיימת במקומות שמוכרים תשמישי קדושה ופועלים מול כמה וכמה סופרי סת"ם. האפשרות השנייה היא לפעול היישר מול אותו סופר סת"ם שמולו מפרטים את הדרישות הספציפיות עבור ההזמנה אשר לשמה הגיעו עד אליו.

איך בוחרים סופר סת"ם

הניסיון של סופר סת"ם שווה את הערך שלו בזהב, מכיוון שסופר מנוסה כבר התנסה בכתיבה פעם אחר פעם, וכבר סיגל לעצמו את הכתיבה תוך כדי בקיאות גבוהה בכל הדרישות של ההלכה לגבי הכתיבה והתיקונים בדיוק רב.

מעבר לכך יכולים להתעכב לגבי סוג כתיבה שאותה מספק כל סופר סת"ם כאשר יש הבדל גדול בין כתיבה של ספר תורה ארוך לבין כתיבה עבור מזוזה, למשל. ההבדל יבוא לידי ביטוי בזמן הנדרש עבור ההכנה לצד המחיר שאותו גובה הסופר סת"ם עבור העבודה שנדרשה ממנו מבחינת מידת ההשקעה. מעבר לכך יש כתיבה שיכולה להיות בסגנון ספרדי, סגנון אשכנזי וסגנון חסידי וגם כתיבה בכתב מהודר, דברים שיכולים אף הם להיות רלבנטיים עבור סופר סת"ם מיומן בלבד.

 

כתוב/כתבי תגובה