למתקדמים חיבור וחיסור בתחום העשרת השניה

אהבתם? שתפו את הפוסט

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

חשבון, מתמטיקה ומקצועות אחרים שקשורים למספרים, בנויים על דרגות קושי שונות. לכן יש את דרגת המתחילים וישנן דרגות למתקדמים. זה נכון בקרב בני נוער, אך זה גם נכון בקרב ילדים קטנים שעוברים הכנה לכיתה א'. כולם מתחילים בשלב הראשון ומי שמצליח בו, עובר לשלב מתקדמים. 

שלב מתקדמים בחיבור וחיסור, למשל, מתייחס למעבר מעשרת הראשונה של המספרים לעשרת השנייה, קרי מספרים בין אחת עשרה לעשרים. מדובר אומנם בעשרת השנייה של המספרים, אך צריך לזכור שאם מחברים את המספרים המקסימאליים אזי שמגיעים לסכום של ארבעים. 

הסיבה שמספרים אלו נחשבים יותר מתקדמים, היא בגלל שרמת הקושי בתרגילים כאלה היא יותר גבוהה. כאשר מחברים מספר כמו אחד עשרה לאחד עשרה, עבור ילד זה הרבה יותר קשה מאשר לחבר מספרים כמו חמש ועוד חמש נניח. כמובן שזה נכון גם לכל מה שקשור לתרגילי חיסור. שני סוגי התרגילים נלמדים במקביל, כשהמטרה היא לתת לילדים כלים להתמודד עם מספרים ותרגילים מורכבים. 

איך זה מתבצע בפועל

בעיקרון השיטה היא מאוד פשוטה, כאשר לומדים חשבון לוקחים את המספרים בעשרת השנייה ובוחנים איך הילד מתמודד איתם. למשל, בוחנים איך הוא יכול לחבר בין המספרים, איך הוא יכול להחסיר אותם, במידה והוא מצליח בכך אז מנסים לשלב חיבור וחיסור באותו תרגיל. אפשר לבחון כיצד הוא מגיע לתוצאה דומה באמצעות מספרים שונים ועוד. 

צריך לומר, הכל נשאר בגדר תרגילים בסיסיים, תרגילים של חיבור וחיסור, וכאמור הכל נשאר בגדר מספרים עד העשרת השנייה ולא מעבר לכך. בשלבים מתקדמים יותר יהיה אפשר להרחיב את מעגל המספרים וכן את מעגל התרגילים. יהיה ניתן להשתמש בסימנים נוספים, במידה והילד מכיר אותם ויודע איך לעבוד איתם בתוך תרגיל.

אולי יעניין אותכם:

מה לומדים בסדנאות שוקולד?

סדנאות שוקולד הן דרך מצוינת לחקור את עולם השוקולד. הם מלמדים אותנו על ההיסטוריה של השוקולד ואיך מייצרים אותו, כמו גם איך מכינים אותו בעצמנו.

קרא עוד »